piątek, 16 września 2011

Ciekawe czy wiedziałaś?

1. Pierwszą trwałą można było sobie zrobić już w 1906 roku aparatem wynalezionym przez Charlesa Nestle. Zabieg trwał 12 godzin. Używano do tego gorących żelazek i bardzo łatwo było spalić sobie włosy. W 1927 wynaleziono została trwała na zimno - składnikiem skręcającym był związek chemiczny wykorzystywany wcześniej do rozkręcania włókien wełny owczej w przemyśle włókienniczym.


2. Pierwszy szampon został wyprodukowany w roku 1930 przez Johna Brecka.


3. Pudry do twarzy używano już w starożytności. Służyły one aż do końca XIX w. do wybielania cery. W 1521 roku został wynaleziony wybielacz do cery. Dostęp do niego mieli tylko najbogatsi szlachcice. Jego podstawowymi składnikami był ocet i tlenek ołowiu. Za czasów Elżbiety Wielkiej na taką pastę nakładano kurze białko, aby wybłyszczyć cerę i wyprostować zmarszczki. Ponieważ nie wykonywano wtedy demakijażu, odpadniete płaty "maski" uzupełniano na bieżąco.


4. Pierwszy krem chroniący przed słońcem zaproponowała w latach 20 Helena Rubinstein. Także ona rozpowszechniła tusze do rzęs i kolorowe pudry do twarzy.


5. W 1909 roku na Oxford Street po raz pierwszy można było otwarcie kupić kosmetyki. Wcześniej wszelkie produkty upiększające kupowano "spod lady" wchodząc do salonów tylnymi drzwiami.


6. Pierwsze kolorowe lakiery do paznokci wyprodukowała firma Revlon. Wcześniej paznokcie polerowano bezbarwnymi pastami.


7. Pierwszy podkład na co dzień wyprodukował Max Factor w latach 50-tych.


8. 200 rok p.n.e - Grecki fizyk Galen zmieszał wodę, wosk pszczeli i olej z oliwek otrzymując krem. Podczas wcierania w skórę, woda parowała chłodząc twarz. Taki sam skład podstawowy mają dzisiejsze kremy chłodzące.
Źródło:
http://trends.blox.pl/2007/06/Ciekawostki-Kosmetyczne.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za ten komentarz.
Proszę o kulturę wypowiedzi. Pozdrawiam i Zapraszam ponownie